dscn1989_resized

Στις 2 Νοεμβρίου 2016 τα παιδιά της Ε’ και της ΣΤ’ Δημοτικού οργάνωσαν ένα ξεχωριστό πρωινό! Το σχολείο μύρισε Αγγλική κουζίνα καθώς οι μαθητές ετοίμασαν αυγά με μπέικον,  λουκάνικα, μάφινς, πανκέικς και άλλα νόστιμα εδέσματα που θυμίζουν Αγγλία.Φυσικά δεν έλειπε και το αγγλικό τσάι, αναπόσπαστο κομμάτι της Αγγλικής κουλτούρας.

dscn1998_resized   dscn1992_resized

Επίσης κάποιοι μαθητές μεταμφιέστηκαν και έπαιξαν “trick or treat” ή άλλα παιχνίδια στα πλαίσια της Αγγλικής γιορτής του Halloween που γιορτάζεται στις 31 Οκτωβρίου.

Είναι ωραίο να μαθαίνεις πράγματα για την κουλτούρα ενός λαού του οποίου τη γλώσσα διδάσκεσαι…και αυτό τα παιδιά το εκτιμούν και το χαίρονται. Περάσαμε πολύ όμορφα και ευχαριστούμε και τους γονείς που στηρίζουν αυτές τις προσπάθειες!!

dscn2017_resized

Μύρισε Αγγλία στο σχολείο μας!