DSCN1786aΤην Τρίτη 19 Απριλίου οι μαθητές της Ε’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μονοσπίτων – Χαρίεσσας υποδέχτηκαν τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου Νάουσας.

Η συνάντηση έγινε στα πλαίσια της Παγκόσμιας  Εβδομάδας Δράσης της ACTION AID με θέμα”Παιδιά με αναπηρία ,ορατά σε όλα τα σχολεία”. Για τρεις περίπου ώρες τα παιδιά έπαιξαν παιχνίδια γνωριμίας ,ζωγράφισαν ,δημιούργησαν και έστειλαν το μήνυμα ότι όλοι οι μαθητέςπρέπει να συμμετέχουν ισότιμα στην εκπαίδευση παρά τις όποιες διαφορές τους.Υπεύθυνοι προγράμματος ήταν οι κ.Παπακωνσταντίνου Ελισάβετ των Αγγλικών, η κ. Ζαραμπούκα Ευδοξία, δασκάλα του ολοημέρου και ο κ. Καραμήτρος Αντώνης, ο δάσκαλος της τάξης.Συγχαρητήρια στα παιδιά της Ε’ τάξης και του Ειδικού Σχολείου για την άριστη διαγωγή τους και την όμορφη συνεργασία τους! Ηταν ένα μάθημα ζωής για όλους μας!

[flgallery id=35 /]

“Παιδιά με αναπηρία, ορατά σε όλα τα σχολεία”