ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕ ΠΗΛΟ

Χοδοβερδέογλου Ευδοξία

Την Τρίτη 22 Μαΐου οι τάξεις Δ΄ και Ε΄ επισκεφθήκαμε τα Εικαστικά Εργαστήρια Νάουσας. Μπήκαμε σε ένα μεγάλο κτήριο με πολλές αίθουσες. Σε μία από αυτές μας περίμενε η κυρία Δανάη, η οποία διδάσκει το μάθημα της κεραμικής. Αφού μας συστήθηκε, μας έδωσε από ένα μεγάλο κομμάτι πηλό και μας ζήτησε να τον πλάσουμε. Στη συνέχεια φτιάξαμε ένα μεγάλο τετράγωνο και το χωρίσαμε σε πολύ μικρά τετραγωνάκια (ψηφίδες), χρησιμοποιώντας χάρακα. Η Δ΄ τάξη δούλεψε τον πηλό της και έφτιαξαν πολύ όμορφα βαζάκια. Η κυρία Δανάη μας ενημέρωσε ότι ο πηλός για να στεγνώσει πρέπει να τοποθετηθεί σε ειδικό φούρνο και να ψηθεί για 8-10 ώρες. Αφήσαμε τα έργα μας στον χώρο και επιστρέψαμε ενθουσιασμένοι στο σχολείο. Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια του προγράμματος κεραμικής της Δ΄ τάξης. Εμείς, οι μαθητές της Ε΄, θα συνεχίσουμε τη δουλειά μας στο σχολείο όπου θα προσπαθήσουμε να φτιάξουμε ψηφιδωτό.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΕ ΠΗΛΟ