DSCN0741Στο Δημοτικό Σχολείο Μονοσπίτων Χαρίεσσας τα παιδιά της ΣΤ΄Δημοτικού γιόρτασαν το Halloween στα πλαίσια του προγράμματος “Γνωριμία με την Αγγλική Κουλτούρα” και με αφορμή τον εορτασμό της παραπάνω γιορτής στην Αγγλία στις 31 Οκτωβρίου. Τα παιδιά παρακολούθησαν video σχετικά με την προέλευση και την ιστορία του Halloween, καθώς επίσης και τα έθιμα της ημέρας αυτής.
Στη συνέχεια έφτιαξαν κολάζ, δημιούργησαν τρομακτικές κολοκύθες και χρησιμοποιώντας τη φαντασία τους, μεταμφιέστηκαν σε φαντάσματα, βαμπίρ, ζόμπι κ.ά. . Παίξανε “φάρσα ή κέρασμα” και ακολούθησαν παιχνίδια στην αυλή του σχολείου, όπως “bobbing for apples” (παιχνίδι με μήλα) ή σκυταλοδρομίες με μπαλόνια κ.ά. .
Για άλλη μια φορά η φαντασία των παιδιών, γέμισε το σχολείο με χαρά και ενθουσιασμό !!!

[flgallery id=17 /]

Halloween!!!