Η ηλικία των παιδιών του Δημοτικού Σχολείου, κυρίως των πρώτων τάξεων, είναι η ιδανική για να χαρούν τα παιδιά το παιχνίδι μέσω αθλοπαιδιών.

Το παιχνίδι μαθαίνει στα παιδιά αξίες που θα καθορίσουν τον χαρακτήρα και την προσωπικότητα τους. Η αυτοπεποίθηση, η ομαδικότητα και η συνεργασία είναι μερικά από τα bonus του παιχνιδιού σε αυτές τις ηλικίες και του αθλητισμού αργότερα.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου και των πρώτων τάξεων του δημοτικού μαθαίνουν να παίζουν και να διασκεδάζουν μέσα από τις ομαδικές δραστηριότητες, πρώτα πρώτα, στην αυλή του σχολείου.

Κύριος στόχος του αθλητισμού σε αυτές τις ηλικίες είναι το παιχνίδι και η υγεία των παιδιών.

Για το σκοπό αυτό διοργανώθηκε από την καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής και τις δασκάλες των Β1 και Β2 τάξεων του σχολείου μας αγώνας SURVIVOR στην αυλή του σχολείου μας στη Χαρίεσσα.

Οι μικροί μαθητές, με τη συμπαράσταση και την προτροπή των δασκάλων τους και θεατές τους μικρότερους συμμαθητές τους της Α’ Τάξης  έβαλαν τα δυνατά του για να νικήσουν γεμίζοντας την αυλή χαρούμενες φωνές.

Survivor από τους μαθητές της Β΄ Τάξης του σχολείου μας.