κείμενο: Ελένη Παπ.

DSC_0024aΠρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης πραγματοποίησε το Δημοτικό Σχολείο Μονοσπίτων στα μέσα του Νοέμβρη. Τα μαθήματα που έγιναν ήταν 5 και ο αριθμός των μαθητών που συμμετείχε μεγάλος. Το πρόγραμμα περιελάμβανε τη μεταφορά των μαθητών στο Δημοτικό Κολυμβητήριο Νάουσας και την εκμάθηση κολύμβησης από προπονητές. Διήρκησε από τις 10 έως τις 20 Νοέμβρη. Συμμετείχε η πλειοψηφία των μαθητών της Ε΄ και της Στ΄ Δημοτικού.
Αυτό το πρόγραμμα ενθουσίασε όλα τα παιδιά, γιατί μάθαμε να κολυμπάμε σωστά, αλλά το κυριότερο να μη φοβόμαστε το νερό.

Στην αρχή χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες, ανάλογα με το πόσο καλά ήξερε κάθε παιδί να κολυμπάει και κάθε προπονητής έκανε τις δικές του ασκήσεις, όπως τεχνικές κολύμβησης, παιχνίδια μες στο νερό, βουτιές από βατήρα κ.α.

Στο τέλος κουρασμένοι, τρώγαμε όλοι μαζί πρωινό στο κυλικείο και επιστρέφαμε στο σχολείο. Πραγματικά ήταν μια φανταστική εμπειρία!

[flgallery id=21 /]

Πρόγραμμα εκμάθησης κολύμβησης