Με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» πραγματοποιήθηκε και φέτος, την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου, η Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Φέτος και για πρώτη φορά αποφασίσαμε να υλοποιήσουμε τις αθλητικές δράσεις μας εκτός αυλής σχολείου και συγκεκριμένα στο πανέμορφο χώρο της Ζωοδόχου Πηγής.

Με την καθοδήγηση της γυμνάστριας του Σχολείου, κ. Χαρούλας Ηλία και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών,  οι μαθήτριες και  οι μαθητές όλων των τάξεων πήραν μέρος αρχικά σε αερόβιες κινητικές δραστηριότητες και αργότερα σε ομαδικά αθλήματα, που κύριο στόχο είχαν την ψυχαγωγία, τη συμμετοχή, την άθληση, τη συνεργασία και την άμιλλα.

Η όμορφη ημέρα και το περιποιημένο άλσος – στολίδι της περιοχής μας αποτέλεσαν τους καλύτερους συμμάχους για αυτήν την πετυχημένη δραστηριότητα.

Πραγματικά το χαρήκαμε όλοι πολύ.

Πανελλήνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού!