κείμενο: Μελίσα Α., Ίριδα Λ., Σωτήρης Τρ.

Την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου όλες οι τάξεις του σχολείου παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση ?ο Μολυβένιος Στρατιώτης? στο Δημοτικό Θέατρο Νάουσας.

Ένας στρατιώτης που είχε μόνο ένα πόδι, περνάει πολλά εμπόδια για να βρεθεί με την αγαπημένη της καρδιάς του, την μπαλαρίνα.

Αφού τελείωσε η παράσταση οι Α΄, Β΄, Γ΄ τάξεις επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη και οι τάξεις Δ΄, Ε΄, Στ΄ τον Όμιλο Γενίτσαροι και Μπούλες. Εκεί περίμενε ένα μέλος και χορευτής του ομίλου, ο οποίος ξενάγησε τους μαθητές στους χώρους  του συλλόγου.

Οι μαθητές είδαν τη στολή του Γενίτσαρου και της Μπούλας. Ένας από τους ορόφους του κτιρίου είναι κατασκευασμένος  έτσι ώστε να θυμίζει πώς ήταν παλιά ο εσωτερικός χώρος των σπιτιών της Νάουσας. Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τον υδρόμυλο, τον τρόπο λειτουργίας του καθώς και να ενημερωθούν για την παραγωγή σησαμέλαιου από αυτόν το μύλο.

Τόσο η παράσταση όσο και οι υπόλοιπες επισκέψεις ήταν πολύ ενδιαφέρουσες για όλους.

Εκδρομή στο Θέατρο και στο Μουσείο!