SL387522_resized

Στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης υλοποιείται στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Μονοσπίτων το σχέδιο εργασίας με θέμα: ??Η νεράιδα του ψωμιού??.
Παράλληλα με το σχέδιο αυτό και στο πλαίσιο του Προγράμματος, με στόχο τη διευκόλυνση της μετάβασης των νηπίων στο Δημοτικό Σχολείο, οι νηπιαγωγοί κ. Ιωαννίδου Ιωάννα και Παυλίδου Φανή, συνεργάστηκαν με τον κ. Αντώνη Καραμήτρο, δάσκαλο της Δ? τάξης του Δημοτικού Σχολείου Μονοσπίτων ? Χαρίεσσας.

SL387494_resized

Την Τετάρτη 27 Μαΐου 2015 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών της Δ? Δημοτικού στο Ολοήμερο Νηπιαγωγείο Μονοσπίτων.
Επίσης, ήταν καλεσμένη στο νηπιαγωγείο η γιαγιά ενός νηπίου, η κ. Γιάννα, η οποία έφερε προζύμι για την παρασκευή ψωμιού.

20150527_092709_resized  SL387492_resized
Σύμφωνα με τη συνταγή της κ. Γιάννας προσθέσαμε τα υλικά και ζυμώθηκε το ζυμάρι.
Μαθητές και νήπια σε μεικτές ομάδες συνεργάστηκαν και έπλασαν ψωμάκια και κουλούρια, τα οποία ψήθηκαν στην ηλεκτρική κουζίνα του νηπιαγωγείου.

SL387522_resized

“Η νεράιδα του ψωμιού”