ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΑΛΚΗ ΖΕΗ – 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ

“Όταν “το καπλάνι της βιτρίνας” συναντά “Το παιδί από το πουθενά” και του δίνει ….μία “Μωβ Ομπρέλα”

Μία μοναδική εμπειρία έζησαν οι μαθητές των τάξεων Γ΄, Ε΄και Στ΄!Φέτος συμπληρώνονται 100 χρόνια από τη γέννηση της γνωστής συγγραφέως. Τρία σχολεία του Δήμου Νάουσας, το Δημοτικό Σχολείο Μονοσπίτων- Χαρίεσσας, το Δημοτικό Σχολείο Ροδοχωρίου και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Νάουσας συνεργάστηκαν και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό!

Οι Γ΄, Ε΄, και Στ΄τάξεις διάβασαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς το βιβλίο “Μωβ Ομπρέλα” και δραματοποίησαν   τις αναμνήσεις της ηρωίδας από τα ανέμελα παιδικά της χρόνια! Κάθε σχολείο παρουσίασε το δικό του θεατρικό και στο τέλος όλα τα παιδιά τραγούδησαν το τραγούδι “Χέρια σαν κι αυτά” ένα τραγούδι που μιλά για τον σεβασμό, την αλληλεγγύη.

Το χειροκρότημα όλων στο τέλος αντάμειψε την προσπάθεια των παιδιών μας!

Αφιέρωμα στην Άλκη Ζέη…