DSCN0510a

Την Πέμπτη 2 Απριλίου οι μαθήτριες και οι μαθητές της Δ΄, Ε΄, Στ΄ του Δημοτικού Σχολείου Μονοσπίτων – Χαρίεσσας, συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους, επισκέφτηκαν το παρεκκλήσι της Ζωοδόχου Πηγής στην περιοχή της Χαρίεσσας.
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο από τους μαθητές της Στ΄ τάξης με υπεύθυνο τον κ. Τραψιώτη Νικόλαο και περιελάμβανε ξενάγηση στο παρεκκλήσι, καθαριότητα του περιβάλλοντος χώρου, δενδροφύτευση και βάψιμο κορμών.

DSCN0450aDSCN0523a

Οι εργασίες, που έγιναν σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς και κατοίκους, βοήθησαν στις ετοιμασίες εν όψει της εορτής της Ζωοδόχου Πηγής την Παρασκευή του Πάσχα, και του πανηγυριού που πραγματοποιείται στο χώρο.

DSCN0483a

Εκπαιδευτική Δράση στη Ζωοδόχο Πηγή