Η Στ’ τάξη του σχολείου μας ολοκλήρωσε με επιτυχία το εκπαιδευτικό της ταξίδι στην Αθήνα το τριήμερο 22 με 24 Φεβρουαρίου 2024.  Τα παιδιά είχαν επίσημη πρόσκληση από τον Πρόεδρο της Βουλής ώστε να την επισκεφθούν, να περιηγηθούν στους χώρους της, να καθίσουν στα έδρανα των βουλευτών και να ακούσουν την ιστορία του επιβλητικού αυτού κτιρίου που κοσμεί την Πλατεία Συντάγματος. Παράλληλα τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Θωρηκτό Αβέρωφ, το Μουσείο και τον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, το Αττικό Πάρκο καθώς και το μνημείο του Λεωνίδα στις Θερμοπύλες. Επίσης μπήκαν για πρώτη φορά στο Μετρό και είδαν από κοντά τον περίφημο “μετροπόντικα” που μέχρι εκείνη την στιγμή έβλεπαν μόνο στην τηλεόραση. Τέλος περιηγήθηκαν στα παραδοσιακά δρομάκια στην Πλάκα και στο Μοναστηράκι και περπάτησαν την πολυσύχναστη Ερμού με τα πολλά μαγαζιά και την πληθώρα των τουριστών. Τα παιδιά μας επέστρεψαν γεμάτα αναμνήσεις, εμπειρίες, εικόνες, συναισθήματα και φωτεινά χαμόγελα κάτι που γέμισε με απίστευτη χαρά τους συνοδούς εκπαιδευτικούς και τους γονείς. Ευχόμαστε και άλλες τέτοιες εμπειρίες για τους μικρούς μας μαθητές.

Εκπαιδευτική εκδρομή ΣΤ’ τάξης στη Βουλή των Ελλήνων……!!!