Οι μαθητές των Δ, Ε και ΣΤ τάξεων την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024 επισκέφθηκαν το εργαστήριο κατασκευής του “Προσώπου Μπούλα” το επονομαζόμενο “Κονάκι”. Ο υπεύθυνος του εργαστηρίου διηγήθηκε στα παιδιά με πάσα λεπτομέρεια την ιστορία του εθίμου και τον τρόπο κατασκευής του “Προσώπου” αλλά και των παραδοσιακών στολών. Το ενδιαφέρον των μαθητών ήταν μεγάλο και οι ερωτήσεις πολλές. Αφού απαντήθηκε και η τελευταία ερώτηση τα παιδιά ευχαρίστησαν τον υπεύθυνο και έφυγαν γεμάτα ενθουσιασμό και γνώσεις. Στη συνέχεια οι μαθητές επισκέφθηκαν την Βιβλιοθήκη Νάουσας όπου παρακολούθησαν ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου την παρουσίαση του βιβλίου ” Βεργόνα της Βέροιας η γοργόνα” από την συγγραφέα κ. Βούλα Κοτσάλου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΟΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΝΑΟΥΣΑΣ….!!