Επίσκεψη στο “Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής” Νάουσας

Την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2022, οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Νάουσας, στα πλαίσια της πραγματοποίησης των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα: « Κυκλοφορώ με ασφάλεια».

Στον όμορφο χώρο του  πάρκου, τα παιδιά συζήτησαν για τα μέτρα ασφαλείας στο αυτοκίνητο, γνώρισαν τα σήματα της τροχαίας και εκπαιδεύτηκαν, παίζοντας, ως υπεύθυνοι πεζοί, υπό την καθοδήγηση του αστυνομικού του Τμήματος Τροχαίας Δήμου Νάουσας κ. Κελεσίδη Μιχάλη τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

Οι μικροί μαθητές με τη σωστή καθοδήγηση του εκπαιδευτή τροχονόμου, εξασκήθηκαν στην ανάγνωση των πινακίδων, ενώ  κάποιοι από αυτούς οδήγησαν τα ποδήλατά τους, ακολουθώντας τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας μαθαίνοντας έτσι  να κινούνται σωστά στο δρόμο. Τέλος όλοι οι μαθητές αξιολογήθηκαν με επιτυχία.

Αφού, λοιπόν το μέλλον ανήκει στα παιδιά καλό είναι να είναι και κατάλληλα προετοιμασμένα.

Επίσκεψη στο “Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής” Νάουσας