Την Δευτέρα 27 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές των Α’, Β’ και Γ’ τάξεων του Δ.Σ. Χαρίεσσας καθώς και του Νηπιαγωγείο Χαρίεσσας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας του Δήμου Νάουσας το οποίο τους ενημέρωσε για θέματα εκτάκτων αναγκών και φυσικών καταστροφών. Οι μικροί μαθητές καθώς και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον τα όσα είπαν και έδειξαν οι Πυροσβέστες, έλαβαν χρήσιμες συμβουλές και λύθηκαν πολλές απορίες στο τέλος μέσω της διαλογικής συζήτησης που έλαβε χώρα. Τα παιδιά ένιωσαν μεγάλο ενθουσιασμό και απεριόριστη χαρά που ένα πυροσβεστικό όχημα βρισκόταν στην αυλή του σχολείου τους με τους Πυροσβέστες να “ηχούν” κάθε είδους σειρήνα του οχήματος κάνοντας τα μάτια των παιδιών να λάμπουν από ευτυχία.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΤΗΣ ΧΑΡΙΕΣΣΑΣ