IMG_20160217_200222aΜέσα από ένα μαγευτικό περίπατο στους δρόμους της λαϊκής παράδοσης, οι μαθητές της Α΄ μέχρι και την Δ΄ τάξη , είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα ήθη , τα έθιμα και τις παραδόσεις της περιοχής της Νάουσας. Στα πλαίσια της πραγματοποίησης της εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο της Νάουσας καθώς και το Σπίτι του Γενίτσαρου και της Μπούλας.
Αντικείμενα από την καθημερινή ζωή, φορεσιές, εργαλεία, έπιπλα και όπλα μας μετέφεραν στο σκηνικό μιας άλλης εποχής, αναδεικνύοντας τον λαϊκό πολιτισμό του τόπου.
Το έθιμο του Γενίτσαρου και της Μπούλας, οι στολές και ο «πρόσωπος» ενθουσίασαν τους μικρούς μαθητές.
Την ίδια θετική εντύπωση μας άφησαν τα ιστορικά μέρη του « Χώρου Θυσίας», το Κιόσκι, ο Αγ. Δημήτριος, αλλά και όλη η διαδρομή δίπλα στο ποτάμι.
Ο νερόμυλος, η λειτουργία του, οι πληροφορίες για την τοπική παραγωγή έδωσαν στα παιδιά μια γεύση της τεχνογνωσίας και της παραγωγικής οικονομικής δραστηριότητας του τόπου.

[flgallery id=28 /]

Λαογραφία, Παράδοση και Μουσειακή Αγωγή