Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, το σχολείο μας οργάνωσε και υλοποίησε, στις 24 Σεπτεμβρίου 2021,  αθλητικές δραστηριότητες, με το σύνθημα “Το σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά”

Οι δράσεις, οργανώθηκαν από την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κα. Δημητριάδου Σμαρώ. Περιλάμβαναν τρέξιμο, περπάτημα, σχοινάκι, χορό και ενημέρωση  για τα ωφέλη της άσκησης και υλοποιήθηκαν στο εξωκλήσι της Ζωοδόχου Πηγής, στη Χαρίεσσα, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας.

Στόχος τους ήταν η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων.

“Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά”