ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ
Ο «Πρόσωπος»

20150218_121118

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης ένα πρόγραμμα γνωριμίας με ένα μοναδικό έθιμο που γίνεται στη Νάουσα την περίοδο της Αποκριάς. Πρόκειται για μια κληρονομιά σημαντική για τον ελληνικό πολιτισμό που καταδεικνύει τη συνέχεια της ελληνικής ιστορίας μας. Για το λόγο αυτό μάθαμε ότι μελλοντικά θα προσπαθήσουν οι Σύλλογοι σε συνεργασία με τους τοπικούς φορείς να το εντάξουν στα έθιμα που λόγω της μοναδικότητας τους μπορούν να χαρακτηριστούν προστατευόμενα από την UNESCO, που είναι ο Εκπαιδευτικός, Επιστημονικός και Πολιτιστικός Οργανισμός των Ηνωμένων Εθνών.
Από όλο το δρώμενο εμείς επικεντρωθήκαμε στα χαρακτηριστικά και το συμβολισμό του «Προσώπου» που φορούν οι χορευτές: πώς κατασκευάζεται, τα μέρη του, πώς φοριέται και πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με αυτό το παραδοσιακό έθιμο. Έτσι κι εμείς προσπαθήσαμε και βάλαμε τα δυνατά μας να κατασκευάσουμε από απλά υλικά (χαρτόνια, μαρκαδόρους, γκοφρέ χαρτιά κ. ά) τον πρόσωπο του Γενίτσαρου και της Μπούλας.
Στο τέλος όλοι κατενθουσιασμένοι βγήκαμε στην αυλή μας και μπήκαμε στη σειρά όπως οι μεγάλοι χορευτές. Νιώσαμε λίγο από το δέος που μας μεταδίδουν κάθε φορά που τους βλέπουμε να χορεύουν γεμάτοι περηφάνια.

[flgallery id=6 /]

Ο “Πρόσωπος”