DSC_2026aΣτα πλαίσια του εορτασμού της 2ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, που φέτος είχε θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα Ολυμπιακά Ιδεώδη, διοργανώθηκαν τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου στην αυλή του Δημοτικού Σχολείου Χαρίεσσας αθλητικές εκδηλώσεις με τη συμμετοχή όλων των μαθητών/τριών του Σχολείου.

Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την ιστορία, τα σύμβολα, τα συνθήματα και τα αγωνίσματα των Ολυμπιακών Αγώνων από τη γυμνάστρια του Σχολείου, κ. Χαρούλα Ηλία.

Στη συνέχεια συμμετείχαν σε τελετή αναβίωσης Ολυμπιακών Αγώνων, αφής της ολυμπιακής φλόγας και λαμπαδηδρομίας.

Το Ολοήμερο Τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Μονοσπίτων παρουσίασε τη μουσικοκινητική θεατρική παράσταση “Ο μικρός-μεγάλος Θωμάς” με αφορμή την παράλληλη διεξαγωγή των Παραολυμπιακών Αγώνων.

Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με τη διεξαγωγή αγώνων χάντμπολ (παραολυμπιακό) και μπάσκετ. Στο τέλος, οι νικητές στεφανώθηκαν και δόθηκαν αναμνηστικά διπλώματα σε όλους τους μαθητές – αθλητές.

[flgallery id=16 /]

2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού